Kamran Əsədovun məhkəməsində şahidlər dindirilib
Buraxılış və qəbul imtahanlarına qanunsuz texniki vasitə keçirilməsi ilə bağlı cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib. Bu gün
Buraxılış və qəbul imtahanlarına qanunsuz texniki vasitə keçirilməsi ilə bağlı cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
Bu gün Gəncə Şəhər Məhkəməsində hakim Elçin Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə şahidlər ifadə verib.
Şahid qismində dindirilən Natiq Mehdiyev bildirib ki, onun oğlu təqsirləndirilən Gündüz Abbasovun yanına tarix fənni üzrə hazırlığa gedib: “Oğlum hazırlıqda olan vaxt Gündüz müəllim oğluma deyib ki, atana deyərsən gəlsin, imtahan günü suallarda kömək ediləcək. Bunun qarşılığında 6-7 min manat istədilər. Razılaşdıq ki, nəticə olandan sonra pul verəcəm. İmtahan günü övladımın qoluna, qulağına və ayaqqabısına avadanlıq taxıb göndərmişdi”.
Digər şahid Ayxan Mehdiyev hadisə olan zaman abituriyent olduğunu deyib: “Gündüz müəllimin yanına hazırlığa gedirdim. Gündüz müəllim mənə dedi ki, iki imtahanda da kömək edəcək. O, imtahan günü məni çağırdı, mənə ayaqqabı, bir də qulaqlıq verdi. Demək olar ki, imtahanda cihazdan istifadə edə bilmədim”.
Prosesin davamında ifadə verən digər şahid Tunar Qasımov da abituriyent olduğunu deyib: “Gündüz müəllim dedi ki, blok imtahanında sənə kömək edəcəm. Bunun qarşılığında ona 3 min manat pul verəcəkdim. İmtahandan bir gün qabaq mənə avadanlıqlar verdilər. İmtahana cihazlarla keçdim. İmtahandan çıxandan sonra cihazları Gündüz müəllimə verdim. O mənə Tarix və Ədəbiyyat fənnindən kömək etdi”.
Digər şahid Pərviz Qasımov isə Gündüz Abbasovun imtahanda oğluna kömək etmək vədi verdiyini deyib: “Blok imtahanda oğluma kömək edib. Öncədən 3 min manat pul verdik. Uşaq imtahandan evə gələndə heç nə soruşmamışam”.
Proses fevralın 20-də davam etdirələcək.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətinin yaydığı məlumatda bildirilib ki, ali məktəblərə qəbul və buraxılış imtahanlarında iştirak etmiş şəxslərə imtahan qaydalarına zidd olaraq köməklik göstərilməsinə dair Dövlət İmtahan Mərkəzindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə daxil olmuş məlumatlar əsasında başlanmış cinayət işinin ibtidai istintaqı Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində davam etdirilib.
İbtidai istintaqla fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Abbasov Gündüz Yaşar oğlunun təşkil etdiyi hazırlıq kursunun abituriyent və şagirdlərinə ali məktəblərə qəbul və buraxılış imtahanlarının gedişində testləri cavablandırmağa kömək etmək məqsədilə gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulan texniki vasitələri qanunsuz olaraq hazırlamasına, habelə Əsədov Kamran Alim oğlu ilə cinayət əlaqəsinə girməklə 3 nəfər və şəxsən 8 nəfər olmaqla, ümumilikdə 11 nəfərin üzərinə həmin texniki vasitələri quraşdırmaqla onlara köməklik göstərmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan başqa, Sumqayıt şəhəri ərazisində Hüseynov Sənan Rasim oğlunun xüsusi icazə almadan müvafiq normativ-hüquqi aktların tələblərinə zidd olaraq, gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş və mülki dövriyyənin müəyyən iştirakçılarına mənsub ola bilən 31 ədəd texniki vasitənin satışını həyata keçirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən olunub.
Toplanmış sübutlara əsasən, Gündüz Abbasova Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 302.3 (gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələri qanunsuz olaraq satma və satış məqsədilə əldə etmə) və 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə), Kamran Əsədova həmin Məcəllənin 302.3 və 32.5, 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmədə köməkçilik), Sənan Hüseynova isə həmin Məcəllənin 302.3-cü maddələri ilə ittiham elan edilib, Gündüz Abbasov barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs, digər şəxslərin barəsində isə istintaq orqanının qərarı ilə həbslə bağlı olmayan qətimkan tədbirləri seçilib.
Cinayət işləri üzrə ibtidai istintaq tamamlanmaqla baxılması üçün aidiyyəti üzrə məhkəmələrə göndərilib.
Qeyd edilib ki, Kamran Əsədov əvvəllər də Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 178.2.4 və 310-cu maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə olunaraq məhkəməyə verilib və məhkəmənin 18.02.2015-ci il tarixli hökmü ilə cərimə (əlavə) və qazancının 15%-i dövlət nəfinə tutulmaqla 2 il müddətinə islah işləri (əsas) cəzasına məhkum edilib.
Xatırladaq ki, Kamran Əsədov məhkəmə prosesinin gedişində həbs olunub.